Kampus Strona główna / Kampus

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku ma pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwa wielka przeprowadzka.

Budowa Kampusu UwB ruszyła w styczniu 2011 roku. Autorem projektu jest prof. Marek Budzyński, który zaprojektował także m.in. Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku oraz budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Teren całego kampusu Uniwersytetu w Białymstoku to 30 hektarów. Gotowe już budynki i ich otoczenie zajmują 7 ha. To największa inwestycja w dziejach uczelni - koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt (m.in. laboratoryjny i dydaktyczny) to blisko 250 mln złotych. Prawie 230 mln - to środki z 2 unijnych programów: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

W miasteczku akademickim nowe siedziby mają Wydział Matematyki i Informatyki, Instytuty Chemii i Biologii oraz Wydział Fizyki. Powstanie tu także Uniwersyteckie Centrum Kultury z salą koncertową i kawiarnią oraz Uniwersyteckie Centrum Obliczeniowe. Przeniesione zostanie Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy.Powierzchnia całkowita wszystkich budynków wynosi prawie 38,5 tys. m kw., powierzchnia netto – ok. 31 tys. m kw. Kubatura budowli to blisko 174 tys. m sześc. W wybudowanych obiektach jest około 840 pomieszczeń (sale wykładowe, pokoje pracowników, laboratoria, sanitariaty itd.).

Efekt estetyczny, podkreślający nowoczesność i harmonię z naturą, został uzyskany dzięki użyciu stali, szarego betonu architektonicznego, szkła i zielonej roślinności, która pokryje ściany i dachy. Wokół wszystkich budynków wije się strumyk, wewnętrzne dziedzińce zdobią płytkie jeziorka. To sztuczne zbiorniki wody, zasilane deszczówką, którą specjalny system odprowadza z dachu. Woda jest na bieżąco filtrowana, w czasie suszy zbiorniki mogą być dodatkowo zasilane, w czasie ulewy nadmiar wody spływa do zbiornika retencyjnego. Centralnym miejscem kampusu jest Plac Syntezy Nauk z wielką, artystycznie popękaną i podświetlaną szklaną kulą, symbolizująca Wielki Wybuch. Autorem instalacji jest Tomasz Urbanowicz.

Każdy instytut i wydział ma charakterystyczny dla danej dziedziny nauki, element. Na dziedzińcu Instytutu Chemii jest to metalowy model struktury DNA ssaków. W hollu Wydziału Fizyki jest wahadło Foucaulta - wprawione w ruch zmienia swoją pozycję wraz z obrotem Ziemi. Wokół Instytutu Biologii biegną ścieżki dydaktyczno-naukowe, na Wydziale Matematyki i Informatyki to nowoczesny, o dużej mocy komputer, do celów obliczeniowych, który stanie w nowopowstałym Uniwersyteckim Centrum Obliczeniowym.

Rekrutacja 2017/2018